Ośrodek badań
hydrobiologicznych

XXIII Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne: Rzeki polihumusowe, Lasy Janowskie, 19-21. 05. 2016 r.

                            KOMUNIKAT I

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy do udziału w XXIII Ogólnopolskich Warsztatach Bentologicznych, które odbędą się w dniach 19-21.05.2016 r. w Janowie Lubelskim. Miejscem naszego spotkania będzie Ośrodek Edukacji Ekologicznej położony na skraju Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Janowskie, który należy do najcenniejszych elementów środowiska przyrodniczego południowo-wschodniej Polski.

Tegoroczne warsztaty poświęcone będą rzekom polihumusowym, które są mało znanym i rzadko występującym w Polsce typem cieków. Na obszarze Lasów Janowskich płynie kilka rzek tego typu. Przedstawione zostaną zarówno warunki abiotyczne tych cieków, ich funkcjonowanie w zlewni, jak również specyficzne zespoły żyjących w nich makrobezkręgowców wodnych. Będziemy poznawali gatunki makrofauny typowe dla rzek polihumusowych, ściśle związane z charakterem siedliska, w którym żyją. W części poświęconej systematyce określonych grup makrofauny wodnej odbędą się warsztaty oznaczania larw chruścików (Trichoptera). W trakcie warsztatów będzie możliwość zebrania własnego materiału makrofauny wodnej z rzek polihumusowych oraz konsultacji ze specjalistami od różnych grup bezkręgowców wodnych (m.in. weryfikacji oznaczeń taksonomicznych).

Podczas warsztatów planujemy wiele atrakcji, m.in.: wyjścia w teren mające charakter warsztatowy, tematyczne wycieczki przyrodnicze po Lasach Janowskich, wizytę w pracowni garncarskiej w Łążku, zajęcia z artrecyclingu (malowanie butelek ma być przyjazną formą ułatwienia dyskusji kuluarowych) oraz uroczystą kolację z tańcami.

Spotykamy się na warsztatach, bo chcemy uczyć się od siebie nawzajem, spotykać się i dyskutować. Uczymy się ucząc innych i sami od siebie. Dlatego właśnie spotkania osób zajmujących się szeroko pojętą fauną bentosową mają głównie charakter warsztatowy, przyjazny dla wszystkich uczestników, w tym młodych pracowników naukowych. Staramy się maksymalnie obniżyć koszty, by cena nie była barierą dla studentów czy doktorantów.

Ponadto, na warsztatach istnieje niepowtarzalna okazja spotkania osób zajmujących się poszczególnymi grupami makrofauny wodnej. W jednym miejscu i czasie będzie można poznać wielu specjalistów, od których można się dużo dowiedzieć i nauczyć, zarówno w zakresie oznaczania, poboru prób, jak i interpretacji wyników. Przyjeżdżamy na warsztaty, bo chcemy!

Wstępne koszty: wpisowe 100 zł, noclegi 60 zł (pokoje dwuosobowe), wyżywienie (przybliżony koszt): śniadanie ok. 12 zł , obiad ok. 19 zł, kolacja 13 zł. Staramy się o obniżenie kosztów noclegu.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 15 stycznia 2016 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając jedynie dane kontaktowe (imię i nazwisko, instytucja, adres email) i informację: „Biorę udział w warsztatach”. Do osób deklarujących udział w warsztatach zostanie wysłany komunikat nr II.

Streszczenia plakatów ukażą się w tomiku streszczeń. Prosimy o nadsyłaniestreszczeń o objętości do 1,5 strony, format .doc, .dox., czcionka Times New Roman, wielkość czcionki 12 punktów, interlinia 1,5 wiersza; bez rysunków, tabel i spisu literatury oraz bez wprowadzania w tekście wyróżnień innych niż kursywa (dotyczy gatunków/rodzajów). Układ streszczenia powinien być następujący: tytuł wystąpienia, imię i nazwisko autora (autorów), pełna nazwa instytucji, adres instytucji, adres e-mail, tekst streszczenia. Komitet Organizacyjny zastrzega sobie możliwość wnoszenia poprawek redakcyjnych.

Streszczenia prosimy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 1 marca 2016 r.na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dodatkowo będziemy chcieli zaproponować różne formy upowszechniania wyników badań, m.in. graficzny abstrakt, udostępnienie streszczeń i posterów w Internecie (szczegóły propozycji w kolejnym komunikacie).

Organizatorami tegorocznych warsztatów są: Fundacja Centrum Innowacji Badań i Nauki w Lublinie (www.centrumibin.pl) oraz Nadleśnictwo Janów Lubelski. Warsztaty organizowane są w ramach działalności Sekcji Bentologicznej Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Komitet naukowo-organizacyjny XXIII OWB: dr Małgorzata Gorzel, dr Małgorzata Kłonowska-Olejnik, dr Edyta Buczyńska, dr hab. Paweł Buczyński, dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, dr Anna Kaczorowska, dr Anna Kiełtyka-Dadasiewicz, dr Robert Stryjecki, drMagdalena Toporowska.

Wszelkich informacji udzielają:

Małgorzata Gorzel, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Małgorzata Kłonowska-Olejnik, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

 

 

Serdecznie zapraszamy

 

w imieniu Komitetu naukowo-organizacyjnego

XXIII Ogolnopolskich Warsztatów Bentologicznych

Małgorzata Gorzel i Małgorzata Kłonowska-Olejnik

 

 

 Fot. M.Kłonowska-Olejnik

 Fot. M.Kłonowska-Olejnik

Fot. M.Kłonowska-Olejnik