Nauka i kultura

Z wykształcenia: plastyczka,projektantka graficzna, pedagożka rewalidacyjna, oligofrenopedagożka, terapeutka pedagogiczna, arteterapeutka, terapeutka tańcem i ruchem, menadżerka kultury (w trakcie).

Z zawodu:animatorka kultury, edukatorka artystyczna, projektantka graficzna, redaktorka i graficzka lokalnej gazety, nauczycielka kontraktowa.

O sobie słyszy: Pełna emocji, odważna, nieskrępowana, szczera, zadaniowa, ambitna, piękna dusza.

O sobie mówi: Chyba mają rację 😉Kocham przepływy pozytywnej energii jaka wyzwala się w ludziach podczas tańca, malowania, śpiewania, przytulania i wspólnej pracy. Wykreśliłam ze swego słownika słowa: powinnam, muszę, nie wypada, nie da się. Chcę, pragnę, potrzebuję. Jestem z Podlasia.

Pozazawodowo pasjonują ją: drzewa i ciężarówki.

Trochę o niej: Oscyluję miedzy efemerycznym światem sztuki, humanistycznym pedagogiki i pragmatycznym - projektowania graficznego. Pasjonuje mnie kontakt z ludźmi na płaszczyźnie wyzwalania kreatywności i odważnego osobistego patrzenia na rzeczywistość. Od 14 lat zajmuję się edukacją artystyczną. Przez moją pracownię przeszły osoby w każdym wieku, w tym obecni absolwenci kierunków artystycznych. Podczas zajęć uczę technik malarskich, rysunkowych, graficznych i mieszanych, ale moim głównym celem jest prowadzenie podopiecznych do wyrażania się, poznawania się za pomocą twórczości, szukania swoich ścieżek rozwoju. Podążam za klientem, moje zajęcia są iście autorskie.

Pracowałam arteterapeutycznie z osobami z porażeniem mózgowym i sprzężonymi niepełnosprawnościami w Stowarzyszeniu „Jasny Cel” w Białymstoku oraz z uchodźcami przy Fundacji DIALOG z Białegostoku. Wykładałam przedmiot „arteterapia” na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jako nauczycielka prowadziłam przedmioty grafika, plastyka, zajęcia artystyczne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, terapię pedagogiczną.

Jestem autorką licznych identyfikacji graficznych instytucji publicznych i stowarzyszeń, autorką lub koordynatorką powstawania murali w swojej miejscowości. Współpracuję z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej wykonując oprawę graficzną ważnych wydarzeń kulturalnych. W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy (podlaskie) organizuję wystawy sztuki współprowadząc galerię, do której reaktywacji przyczyniłam się wraz z grupą zaangażowanych kobiet. Współorganizuję wszystkie wydarzenia kulturalne organizowane przez M-GCKiS w Choroszczy na poziomie lokalnym i regionalnym. Od lat współtworzę lokalną gazetę.

Jestem autorką i realizatorką projektu artystyczno-edukacyjnego „Chcę tu być z moją sztuką. Nagraj to.”, który był realizowany w 2011 roku przy M-GCKiS w Choroszczy. Celem projektu było stworzenie możliwości wyrażania swojej osobowości i opinii o lokalnym środowisku poprzez twórcze działania w otwartej przestrzeni. Tworzyłam społeczne eventy i happeningi.

Kiedy tworzę dla siebie/sobą po prostu chwytam kolory i zostawiam ślady – organiczne kształty, nazywam to „Zełbiaki”

Brałam udział w lokalnych i regionalnych wystawach: autorska „Dochodząca” M-GCKiS w Choroszczy, 2009;  autorska „Plakaty na różne okazje” M-GCKiS w Choroszczy, 2011; autorska „Saligia” M-GCKiS w Choroszczy, 2019; autorska „9 godzin” M-GCKiS w Choroszczy, 2014; autorska „7 grzechów głównych” Książnica Podlaska, Białystok, 2019; zbiorowa „Grafika warsztatowa” klasztor dominikański w Choroszczy, 2011; zbiorowa „Grafika użytkowa” MDK w Białymstoku, 2013; zbiorowa „IV Graficzny Białystok 2011” BTL Białystok, 2011; zbiorowa „wystawa laureatów Przeglądów Twórczości Plastycznej Województwa Podlaskiego” WOAK w Białymstoku, 2017; zbiorowa „60 lat LP w Supraślu” Politechnika Białostocka, 2014

Moje prace: http://port-tekielska.blogspot.com/

https://farbaznieba.blogspot.com/
Jestem mamą Henia, Rysia i Alberta oraz żoną największego przyjaciela mego – męża - zawodowo psychoterapeuty.

Marzę o przejechaniu USA wielką ciężarówką.